Anasayfa / Etkinlikler / Konser / Yalın Konseri
- & A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z

YALIN KONSERİ

  • Yalın Konseri
Etkinlik: Yalın Konseri
Başlama Tarihi: 04.08.2015 21:00 Etkinlik Merkezi: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi
Düzenleyen: İl:
Organizator: Web:

Favorilerime Ekle Yazdır Şikayet Et

30 Mart 1980 tarihinde Nişantaşı'nda dünyaya gelen Yalın ilkokulu Ataköy İlköğretim okulunda okumuştur.Müzik hayatına ilk olarak babasının sayesinde Gipsy Kings ve Enrico Macias şarkılarına eşlik ederek başlayan Yalın'ın ilkokul yıllarındaki asıl hayali ise pilot olmaktır.Babasının, gitarıyla çaldığı şarkılara katılımıyla başlayan müzik sevgisi Yalın'ın gelecekteki başarılarının temelini oluşturmuştur.Saint Michel  Fransız Lisesi'nde okurken ilk bestelerini yapmaya başlayan Yalın bu yıllarda aynı zamanda Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku Müzik Okulları'nda da gitar dersi almaya başlamıştır.Üniversite hayatına İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde devam eden yalın Ekonomi bölümüne devam ederken aynı zamanda da beste çalışmalarını iyiden iyiye hızlandırmış ve albüm hazırlıkları konusunda da önemli çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Kargo grubunun gitaristliğini yapan Selim Öztürk'le beraber çalışmaya başlayan Yalın yine Selim Öztürk'ün prodüktörlüğü ve Kargo grubunun klavyecisi Serkan Çeliköz ve batersiti Burak Karataş'ın desteğiyle tüm şarkı ve bestelerinin kendisine ait olduğu Ellerine Sağlık albümüyle müzik dünyasına giriş yapmıştır. Universal Music etiketiyle 2004 yılının Mart ayında çıkarttığı bu ilk albümle büyük yankı uyandıran Yalın,özellikle albümde bulunan Zalim adlı parçasıyla büyük  beğeni toplamış ve daha ilk haftasında 200.000 lik bir satış rakamına ulaşmıştır.Albümden hemen sonra 40'a yakın konser veren Yalın "Harbiye Açık Hava Tiyatrosu ve Rumeli Hisar'ı " başta olmak üzere hayranlarıyla randevularına başlamıştır. "Zalim, Sonsuz Ol ve Günaydın " adlı üç parçasına klip çeken Yalın bu 3 klipiyle de MTV World Chart Express listelerinde ilk sıraya oturmayı başarmıştır. Aynı  zamanda Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde de listelerde yer almayı başarmıştır.Dijital platformda da çok kısa bir süre içerisinde elde edilen 1 milyon 700 bin adet şarkı indirilmesi ve 2 milyon dolar ciro ile yeni bir satış rekoruna imza atmıştır. Bu albümünün kısa süre içinde kazandığı başarı yurtdışındaki prodüktörler tarafından da oldukça ilgi görmüş ve 2005 yılında Universal Music prodüktörlerinden olan Martin Kierszenbaum'u da harekete geçirmiştir. Albümde yer alan "Değmez" adlı parçası Grammy Ödüllü Shaggy için hazırlanmış ve 2006 yılında Japon R&B Kraliçesi  olarak tanınan şarkıcı A.I. nin "What' goin'on" albümünde Yalın ve Shaggy'nin katılımıyla "Famous" olarak seslendirildi. Yalın'a ait kısımların Türkçe olarak seslendirilmesi ve şarkının bu kısımlarında orjinale bağlı kalınması Yalın ve Türk Pop Müziği adına çok önemli bir gelişme olmuştur.

2004'ün Aralık ayında ikinci albümünün hazırlık sürecine başlayan Yalın,Universal Mucis'in kapanmasının ardından Pasaj Müzik'le yoluna devam etme kararı aldı.2005 yılında çıkarttığı "Bir Bakmışsın" adlı albümünün ilk klip şarkısı olan "Küçücüğüm" 2005 yılında POPSAV tarafından yılın şarkısı ödülünü kazandı. "Küçücüğüm" şarkısının ardından "Bir Bakmışsın,Ben Bilmem ve Keşke" adlı  şarkılarına da klip çeken sanatçı "Keşke" şarkısını şu ana kadar yaptığı en iyi şarkı olarak tanımlamaktadır.

İki yıl kadar ara veren Yalın 2007 yılında "Her Şey Sensin" albümüyle ve bu sefer de Avrupa Müzik etiketiyle müzik piyasasındaki  yerini aldı. Her zaman olduğu gibi yine tüm söz ve besteleri kendisine ait olan Yalın, Tim Pierce, Matt Bissonette, Hossam Ramzy  gibi dünyaca ünlü gitaristlerle çalıştığı bu albümünde kariyerinin zirvelerine ne kadar yaklaştığını da bir kez daha ispatlamış oldu. Hazırlıkları yaklaşık 7 ay süren albümün kayıtları Los Angeles'da yapıldı. İlk klipi "Her Şey Sensin" adlı parçaya çekilen albümde  özellikle "Cumhuriyet" adlı parça hayranlarından büyük beğeni toplayan Yalın konserlerine de aralıksız olarak devam etti. Yılın en çok satılan albümleri arasına girerek  MUYAP Altın Plak ödülünü kazandı.

2009 yılında "Ben Bugün" adlı albümüyle yeniden hayranlarıyla buluşan aranjör Alper Erinç'le çalışmaya başladı.Tüm söz ve bestelerinin yine kendisine ait olduğu bu albümün fotoğrafları ise ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut tarafından çekilmiştir.İlk defa bir albümünde 12 şarkı seslendiren Yalın bu albümün ilk klibini ise "Ah Be Kardeşim"e çekmiştir.Yedikule Zindanları ve çevresinin set halinde kullanıldığı bu klibin çekimleri yaklaşık 720 dakika sürmüştür. Ve bu kliple de Kral Tv Müzik Ödülleri'nde "En İyi Klip" ödülünü kazanmıştır."Ki Sen" adlı şarkı da bu albümün en çok beğenilen ve ikinci klibi çekilen şarkısıdır.

15 Haziran 2011 tarihinde "Anlat Güzel Mi Oralar" adlı Ozan Çolakoğlu düzenlemesiyle yeni bir single çıjital platforma Avrupa Müzik etiketiyle sundu.Ayrıca yine 2011 yılında Ozan Çolakoğlu'nun albümünde yer alan "Daha" adlı Yalın parçası yaz aylarına damgasını vuran eserlerden biridir.

     Kariyerinde tüm bu yılların ve başarıların birikimini yansıttığı " Sen En Güzelsin" albümü 12 Temmuz 2012' de müzik piyasasındaki yerini aldı.Henüz albümü çıkmadan dijital ortama sunulan "Kasma" şarkısı yalnızca 5 gün içerisinde 800.000 dinleme ile listelerde 1 numaraya yerleşti. Tüm şarkıların söz ve müziği Yalın'a ait olan albüm Avrupa Müzik imzasıyla ve Ozan Çolakoğlu prodüktörlüğüyle piyasaya sürüldü.Albümde toplam 11 şarkı bulunmaktadır.

       Kendi albümleri dışında birçok sanatçıya da destek veren Yalın'ın çalıştığı bazı sanatçılara örnek olarak Gülben Ergen-Aşksın Sen, Serdar Ortaç-Beni Unut/Çakra/Sakın Arama,Bengü-Özetle Ben Aşığım ,Ayşe Özyılmazel-İki Sakin şarkıları örnek verilebilir. Ayrıca Sıla'nın 2007 albümündeki  Ne Desem İnanırsın ve Dön Demeyi Unuttum adlı şarkılarının besteleri de Yalın'a aittir.

      Yalnızca albüm çalışmaları ile değil desteklediği sosyal projeler ve reklamlarla da izleyicileriyle buluşan Yalın,sözleri Aysel Gürel , bestesi Onno Tunç'a ait olan "Ünzile" adlı şarkısıyı da seslendirerek Hürriyet gazetesinin başlattığı "Aile İçi Şiddete Son" kampanyasında da oldukça büyük bir beğeni toplamıştır.

       Aynı zamanda Vestel reklamlarında Küçük bir çocuğun hayal kahramanını canlandıran Yalın,ilk oyunculuk tecrübesini de Vestel'in ankastre serisindeki "dost teknoloji" konseptiyle de tecrübe etmiştir.

     

Yukarı Zıpla
Şuan kullanmakta olduğunuz tarayıcı sistem tarafından desteklenmemektedir. Bu durumda sitenin düzgün görünümünü ve çalışmasını garanti edemiyoruz. Lütfen Tarayıcınızı altta yolu verilen tarayıcıların en son sürümü ile değiştiriniz veya tarayıcınızı güncelleyiniz.