Anasayfa / Etkinlikler / Konser / Sezen Aksu Konseri
- & A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z

SEZEN AKSU KONSERİ

  • Sezen Aksu Konseri
Etkinlik: Sezen Aksu Konseri
Başlama Tarihi: 24.05.2015 21:00 Etkinlik Merkezi: Bostancı Gösteri Merkezi
Düzenleyen: İl:
Organizator: Web: http://

Favorilerime Ekle Yazdır Şikayet Et

Bugüne kadar aralarında New York - Carnegie Hall, Londra - Royal Albert Hall gibi önemli konser salonlarında, Oslo Music Festival, Bremen Jazzahead Festival gibi organizasyonlarda ve Stockholm, Berlin, Paris ve Zürih dahil olmak üzere pek çok şehirde izleyicisiyle buluşan bu müzik ziyafeti, Eylül'de BKM Organizasyonu'yla Turkcell Kuruçeşme Arena'da.

Sezen Aksu Kimdir?

Asıl adı Fatma Sezen Yıldırım olan ancak herkes tarafından Sezen Aksu adıyla bilinen Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, yapımcıdır. 13 Temmuz 1954 yılında Denizli, Sarayköy'de yaşam mücadelesi başlayan sanatçı, müzik kariyerine ise 1970 senesinde girdiği Hafta Sonu dergisinin açtığı Altın Ses yarışmasında altıncı olmasıyla başlamıştır. Sezen Aksu Fen bilgisi öğretmeni ve Selanik'ten mübadelede gelen bir aileden olan Şehriban Hanım'ın kızıdır. Babası ise Rize, Pazar'lı olan matematik öğretmeni Sami Yıldırım Bey'dir. 3 yaşına kadar Denizli'de ikamet eden Sezen Aksu daha sonra öğretmen olan anne ve babasının meslekleri icabu İzmir'de yaşamaya başladı. Üniversite dahil tüm eğitim hayatını izmir'de tamamlayan Aksu, Nihat adındaki erkek kardeşi ile beraber büyüdü. Sezen Aksu gençlik zamanlarında çok sayıda sanat dalına meraklıydı. Bir süre Cengiz Bozkurt'tan resim dersleri alan sanatçı ayrıca aynı dönemde tiyatro ve dans dersleri de almıştır.

1975 senesinde Sezen Seley adını kullanarak ilk 45'liği Haydi Şansım'ı çıkaran Sezen Aksu çok fazla satmayan bu albümden sonra Sezen Aksu adını kullanarak piyasaya Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma adını verdiği ikinci 45'liğini çıkardı. Müzik çalışmalarının yanı sıra 1979 senesinde Atıf Yılmaz'ın yönetmeni olduğu Minik Serçe isimli filmde rol aldı. Minik Serçe Sezen Aksu 'nun yer aldığı ilk film projesidir.

1990'lı yıllarda Kanal 6 televizyonunda Sezen Aksu Show programını yapan sanatçı, 1981 yılında Sinan Özer ile İstanbul'da evlendi ve aynı yıl oğlu Mithat Can Özer dünyaya geldi.

Sezen Aksu Müzikal Hayatı

Haydi Şansım adını verdiği ilk 45'liğini 1975 senesinde çıkaran sanatçı bu albümde aradığını bulamadı, sadece 50 kopya satan 45'lik sanatçıyı yıldırmadı. 1975 senesinde tamamı kendi şarkılarından olan ikinci 45'liği Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma'yı çıkardı. Sezen Aksu'nun büyük kitleler tarafından tanınması Olmaz Olsun/Vurdumduymaz adını verdiği üçüncü 45'likten sonra olmuştur. Sanatçı 1976 yılında 45'lik plaklar müzik listesinde uzun süre bir numarada kalmıştır. Üçüncü 45 likten sonra sahne çalışmalarına da başlayan sanatçı 1976 senesinde ilk kez sahne performanslarına başladı. Bebek Belediye Gazinosu'nda sahne almaya başlayan Sezen Aksu 1977 senesinde Allahaısmarladık/Kaç Yıl Geçti Aradan, Kaybolan Yıllar/Neye Yarar kırk beşlikleri ve ilk otuz üçlüğü olan Allahaısmarladık albümlerini çıkardı.

Sezen Aksu 1978 senesinde Hurşid Yenigün'ün iki bestesi için söz yazdı ve "Gölge Etme / Aşk" 45'liğini çıkardı. Yine aynı sene, piyasadaki en eski Sezen Aksu albümü olan Serçe çift LP olarak piyasaya çıktı. 1979 senesinde İlk Gün Gibi/Yalancı ve Allahaşkına/Sensiz İçime Sinmiyor kırk beşlikleri çıkardı. Başarılı müzik kariyerinin yanı sıra sinemaya da meraklı ve istekli olan sanatçı, Atıf Yılmaz'ın yönettiği ve başrolünü Bulut Aras ile paylaştığı ilk filmi Minik Serçe de rol aldı. Sanatçı bu filmden sonra Minik Serçe adıyla anılmaya başlandı.

1980 senesinde Sevgilerimle adını verdiği albüm çalışmasını müzikseverlerin beğenisine sunan Aksu, 1981'de Sezen Aksu Aile Gazinosu adlı müzikal için çalışmalar yaptı. Gazino çalışmaları sırasında hamile olduğu söylentileri dolaşıyordu, Aksu 10 Temmuz 1981 senesinde Sinan Özer ile hayatını birleştirdi, evlendikten kısa bir süre sonra oğlu dünyaya gelen sanatçı, aynı yıl Aralık ayında Sezen Aksu Aile Gazinosu için tekrar çalışmalara başladı. 1982'de Şan Müzikholü'nde Sezen Aksu Aile Gazinosu gösterime girdi. Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda ve Altan Erbulak ile aynı sahneyi paylaşan Aksu , sahnede yedi farklı karakteri canlandırdı. Tiaytro çalışmaları sonrasında Firuze adını verdiği albüm çalışmasını müzikseverlerin beğenisine sundu ve aynı yıl o zamanların gözde dergilerinden Hey tarafından Yılın Kadın Şarkıcısı seçildi. 1983 yılında Aksu, Hey'in Geleneksel Oskar Konseri'ne de Yılın Kadın Şarkıcısı olarak katıldı.

Sezen Aksu Eurovision'da

Sezen Aksu söz ve müziği Ali Kocatepe'ye ait olan Heyamola şakısı ile 1983 yılında Eurovision'a katılma kararı aldı. şarkıyı Ali Kocatepe ve Coşkun Demir ile birlikte seslendiren Sezen Aksu bu şarkı ile Türkiye elemelerini geçti ancak Eurovision elemelerini geçemedi ve ülkemizi temsil edemedi. 1983 yılında Heyamola şarkısının 45'liği Hey Dergisi tarafından yılın plağı ilan edildi. Sezen Aksu bu dönemde 2 yıllık evliliğini bitirme kararı aldı ve Sinan Özer'den boşandı. Sonraki yıl Eurovision'a tekrar katılma kararı alan sezen Aksu 3 şarkı ile Türkiye finallerine katıldı ve bu şarkılardan 1945'i seçti ancak sanatçı Türkiye elemelerini geçmesine karşın tekrar Eurovision'a katılamadı.1985 senesinde Eurovision Türkiye finaline üçüncü defa katılma kararı alan sanatçı bu defa Küçük Bir Aşk Masalı şarkısı ile yarışmaya katıldı. Türkiye elemelerini geçmesine rağmen maalesef ülkemizi Eurovision'da temsil edemedi. Sezen Aksu bundan sonra bir daha Eurovision'a katılmama kararı aldı ve bir daha Eurovision elemelerine katılmadı.

Sen Ağlama adını verdiği albümünü 6 Eylül 1984 yılında müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, bir süre TRT'nin denetiminden geçemediği için şarkıları TV'de yayınlanmadı, yaklaşık bir yıl sonra Sezen Aksu'nun şarkıları TRT ekranlarında yayınlanmaya başlandı. Şarkılar TRT'de yayınlandıktan sonra Sen Ağlama albümü çok büyük bir ilgi gördü ve müzik listelerinde uzun süreler en üst sıralarda yer aldı. Sezen Aksu albüm yayınlandıktan 56 hafta sonra Hey Dergisi'ne verdiği ropörtaj'da şunları söyledi;

Bekliyordum ama bu kadarını değil... Ne yalan söyleyeyim, 1 yılı aşkın sürece listelerde kalacağımı sanmıyordum. Tüm müzikseverlere candan, gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Albüm çalışmalarının yanı sıra müzik hazırlıkları da yapan sanatçı, 1985 yılında Bin Yıl Önce, Bin Yıl Sonra adındaki müzikal'de yer aldı. Şan Müzikholü'nde kapalı gişe oynayan bu müzikal, dönemin dünyasını ve ülkemizi Ti'ye alıyordu. Müzikteki başarısını sahnede de sürdüren Sezen Aksu büyük beğeni topladı, sahneyi Şener Şen, İlyas Salman, Ayşen Gruda gibi isimlerle paylaşmıştı.

Müzikal çalışmalarının ardından beyaz perdeye de meraklı olan sanatçı yönetmenliğini Yavuz Özkan'ın yaptığı Büyük Yalnızlık isimli filmin başrolünü Ferhan Şensoy ile paylaştı. 1990 yılındaki Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Görüntü dalında ödülünü alan filmin müziklerini Onno Tunç yapmıştı. Levent Yüksel ilk albümü Uçurtma Bayramında film müziklerinden Aşk Irmakları'na yer verdi.

Müzisyen ve oyuncu kişiliğinin yanı sıra yapımcılık da yapan Sezen Aksu , Sertab Erener, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Levent Yüksel, Işın Karaca, Hande Yener, Yıldız Tilbe gibi günümüzün önemli müzisyenlerini müzik piyasasına kazandırdı ve çok sayıda müzisyene destek oldu. 1990 yılında o sıralarda Sezen Aksu'nun vokalisti olan Aşkın Nur Yengi Sevgiliye albümünü çıkardı. Sezen Aksu'nun yapımcılığını üstlendiği albüm bir milyondan fazla kopya sattı.

Sezen Aksu Aşkı Nur Yeni dışında diğer vokalistlerine de albüm yapan Aksu, Sertab Erener'in ilk albümü Sakin Ol'un yapımcılığı üstlendi ve bu albüm tahmin edilenden fazla sattı. Bu albümden birkaç ay sonra Levent Yüksel ile çalışan Aksu bu kez Yüksel'in ilk albümü Med-Cezir'i satışa sundu. Bu albüm de yüksek bir satış rakamına ulaşarak Levent Yüksel'i 90'larda tanınır biri hâline getirdi.

2010 yılında Amerikan NPR radyosu tarafından belirlenen 50 Büyük Ses listesinde yer alan Sezen Aksu son olarak 2011 yılında Bakarsın Umduğundan İyi Geçer Yaz. Öptüm... adını verdiği albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu.

Sezen Aksu Albümleri

YılAlbüm adıYapımcıSatışlar
1977 Allahaısmarladık Hop Plak -
1978 Serçe Kent Müzik -
1980 Sevgilerimle Kervan Plak -
1981 Ağlamak Güzeldir -
1982 Firuze -
1984 Sen Ağlama Sembol Plak -
1986 Git Fono Müzik -
1988 Sezen Aksu'88 -
1989 Sezen Aksu Söylüyor -
1991 Gülümse Coşkun Plak 3.000.000+
1993 Deli Kızın Türküsü Tempa & Foneks -
1995 Işık Doğudan Yükselir -
1996 Düş Bahçeleri Karma Müzik / Raks Müzik Yapım -
1997 Düğün ve Cenaze Plaza Müzik / Raks Müzik Yapım 280.000+
1998 Adı Bende Saklı Karma Müzik / Raks Müzik Yapım
2000 Deliveren Post Müzik Yapım
2002 Şarkı Söylemek Lazım Doğan Müzik Yapım -
2003 Yaz Bitmeden -
2005 Bahane -
Bahane Remix -
2008 Deniz Yıldızı 192.500
2009 Yürüyorum Düş Bahçeleri'nde... 100.000
2011 Öptüm -

Sezen Aksu Ödülleri

YılKategoriÖdül TöreniSonuç
1995 Yekta Okur Özel Ödülü Kral TV Video Müzik Ödülleri Kazandı
2003 Yılın en çok satan albümü ödülü MÜ-YAP Müzik Ödülleri Kazandı
2004 Yılın en çok satan albümü ödülü MÜ-YAP Müzik Ödülleri Kazandı
2005 En iyi sanatçı ödülü POPSAV ödülü Kazandı
2005 En iyi Türk Pop Müziği kadın solisti Altın Kelebek 2005 TV Yıldızları Yarışması Kazandı
2006 İki adet Diamond ödülü, Yılın en çok satan albümü ödülü MÜ-YAP Müzik Ödülleri Kazandı
2005 En iyi Türk Pop Müziği kadın solisti Altın Kelebek 2005 TV yıldızları yarışması Kazandı
2007 En iyi Türk Pop Müziği kadın solisti Powertürk Müzik Ödülleri Kazandı
2008 İzmir'e katkı ödülü İZTO, "İzmir Şehrine Katkı Ödülü" Kazandı
2009 En iyi kadın sanatçı ödülü Kral TV Video Müzik Ödülleri Kazandı
2009 MÜ-YAP özel ödülü MÜ-YAP Müzik Ödülleri Kazandı
2012 En iyi klip ödülü Kral TV Video Müzik Ödülleri Kazandı
Yukarı Zıpla
Şuan kullanmakta olduğunuz tarayıcı sistem tarafından desteklenmemektedir. Bu durumda sitenin düzgün görünümünü ve çalışmasını garanti edemiyoruz. Lütfen Tarayıcınızı altta yolu verilen tarayıcıların en son sürümü ile değiştiriniz veya tarayıcınızı güncelleyiniz.