Anasayfa / Etkinlikler / Konser / Selçuk Balcı Konseri
- & A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z

SELÇUK BALCI KONSERİ

  • Resim Yok
Etkinlik: Selçuk Balcı Konseri
Başlama Tarihi: 25.04.2015 21:30 Etkinlik Merkezi: Urban Lounge
Düzenleyen: İl:
Organizator: Web: http://

Favorilerime Ekle Yazdır Şikayet Et

Hayat mücadelesine Rize'nin Çayeli ilçesinde 4 Temmuz 1988 tarihinde başlayan Selcuk Balcı ilk öğreniminden sonra ailesi ile birlikte Ankara'ya taşınmışlardır. O da her müzisyen gibi çocuklukta müziğe ilgi duymaya başlamıştır, başlarda bağlamaya ilgi duyan sanatçı, sonraki yıllarda kemençe'ye daha fazla ilgil duymaya başlamıştır. Kemençeye olan hayranlığı ile, Karadeniz'den uzak kalınca tanışmış. Karadenizli bir çok müzisyene kemençesi ile eşlik eden Selçuk Balcı 2011 senesinde kendiş albümünü çıkarmıştır. Patika adını verdiği albümünü Kalan müzik etiketi ile müzikseverler ile buluşturan sanatçı, albüm sonrasında kendi konser etkinliklerini ve programlarını yapmaya başlamıştır. İlk albümünün ardından 2 sene stüdyo çalışmalarına ara veren Selçuk Balcı 2013 yılının Ağustos ayında Mila adını verdiği ikinci albüm çalışmasını dinleyicilerinin beğenisine sunmuştur.ümünü

Selçuk Balcı verdiği bir ropörtajında Patika albümünü şu şekilde tanımlar

Amatör çalışmalarımdaki gibi albümü de kendi zevk ve isteklerime göre düzenledik. İhsan Eş, Paul Dwyer, Kemal Sahir Gürel ve İlhan Yabantaş gibi başarılı aranjörlerle çalıştım. Dinleyicilerimizin beklentisi amatör kayıtlardaki gibi kemençe ve gitarla doldurulmuş sade kayıtlardı. Ama albüme karar verdiğim andan itibaren kayıtların müzikal zenginliği önemliydi. Kendi bestelerim, anonim eserler ve söz yazarı, bestekar ağabeylerimin desteğiyle repertuvarı oluşturduk.

Selçuk Balcı her iki albümünde de kendi şarkıları dışında, anonim eserlere ve müzisyen arkadaşlarının bestelerine de yer verdi. Kendisi ile ilgili Karadeniz'in yeni starı yakıştırması yapanlara, şöyle bir yorumu var sanatçının;

Gökyüzü, yıldız ve sanat güneşi gibi sıfatlar açıkçası bana hep abartılı geldi. Müzisyenlik, sahne şovundan ve starlık havasından ziyade, bu işin mutfağından yetişip, yeteneğini sahneye taşımaktır benim için. Ben henüz yolun çok başındayım. Sürekli hazıra konmak yerine, üreterek müziğini icra etmeye çalışan bir müzisyen olmaya çalışıyorum.

Beste yapmayı, şarkı-türkü söylemeyi ve söylerken kendi sesine kemençe ile eşlik etmeyi tercih ediyor. Yöresel tavırlı yaylı kullanımını günümüz sounduna uyarlayarak, daha geniş kitlelere müzikalite olarak ulaşmak için kendine has yeni bir çalım tekniği uygulamıştır. Enstrumanını müziğe hep açık tutmaktadır.

Selçuk Balcı Albümleri

  • Patika - 2011
  • Mila - 2013

Yukarı Zıpla
Şuan kullanmakta olduğunuz tarayıcı sistem tarafından desteklenmemektedir. Bu durumda sitenin düzgün görünümünü ve çalışmasını garanti edemiyoruz. Lütfen Tarayıcınızı altta yolu verilen tarayıcıların en son sürümü ile değiştiriniz veya tarayıcınızı güncelleyiniz.