Anasayfa / Etkinlikler / Konser / Şebnem Ferah Konseri
- & A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z

ŞEBNEM FERAH KONSERİ

 • Şebnem Ferah Konseri
Etkinlik: Şebnem Ferah Konseri
Başlama Tarihi: 27.06.2015 21:30 Etkinlik Merkezi: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi
Düzenleyen: İl:
Organizator: Web:

Favorilerime Ekle Yazdır Şikayet Et

12 Nisan 1972 tarihinde, bir ailenin üçüncü kızı olarak yalovada dünyaya geldi. İlkokulu yalovada ortaokulu Bursa Kolejinde liseyi ise Namık Kemal Sözeri Lisesinde yatılı olarak okudu. Şebnem Ferah'ın müziğe olan merakı 5-6 yaşlarında başlamış ve bunda ailesinin rolü büyük olmuştur. İlkokul yıllarında enstrüman ve solfej dersleri alan Şebnem Ferah’ın okul orkestralarında da yer almasıyla müzik serüveni başladı. Henüz lise yıllarında pegasusla çalışırken bayanlardan oluşan bir rock grubu oluşturmayı hayal ediyordu ve bu hayali 1988 yılında Türkiye'nin ilk rock grubu olan Volvox'u kurmasıyla gerçeğe dönüştürdü.

Grup Ebru Bank, Buket Doran, Gül Ağırca, Şebnem Ferah ve gruba sonradan dahil olan Özlem Tekin'den oluşuyordu. Şebnem Ferah müzikle daha fazla ilgilenebilmek için ODTÜ ekonomi'' bölümünü bırakmıştır, daha sonraları ise İstanbul Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir. 1992-1994 yılları arasında Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konser veren Volvox grubu 1994 de ayrılma kararı almıştır. Şebnem Ferah grubun dağılmasıyla bireysel çalışmalara başlamış ve 1996 yılında Demir Demirkan, Tarkan Gözübüyük ve İskender Paydaş ’tan oluşan müzik kadrosuyla ''kadın'' albümünü çıkartmıştır. Bu albümdeki şarkıların 4 tanesinde Sezen Aksu'nun desteği olup diğerleri kendisine aittir. Albümün hazırlanması yaklaşık 2 yıl sürmüştür. İlk klibini "Vazgeçtim Dünyadan" adlı parçasına çekmiştir ve görülmemiş bir satış grafiği izlemiş, listelerde uzun süre bir numara olarak boy göstermiştir.

Daha sonra "Yağmurlar", "Bu Aşk Fazla Sana" ve "Fırtına" adlı şarkılarına klip çekmiştir ve ilk konserini 4 nisan 1997 de Ege Üniversitesinde 6000 kişiye vermiştir. Sonraki yıl ablası Aycan Ferah'ı kaybetmiş üzüntülü bir dönemin ardından 2.5 yıl sonra 30 Haziran 1999'da "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" adlı ikinci albümünü çıkardı. Bu albümden ilk olarak ''bugün'' şarkısına daha sonra ise ''artık kısa cümleler kuruyorum'' şarkısına klip çekilmiştir. 17 Ağustos depreminde babası Ali Ferah'ı kaybetmiş fakat kendini bırakmayıp acılarını hafifletmek ve yeni şarkılar üretmek için müziğe daha fazla sarılmıştır. 3 Ekim 2001 de yine büyük beğeni toplayan ''perdeler'' albümüyle dinleyici kitlesini iyice genişletmiştir ve ilk olarak ''perdeler'' şarkısına daha sonra ise ''sigara'' albümüne klip çekilmiştir. 15 Mayıs 2003’te 4. albümü ''Kelimeler yetse'' yi çıkarmış ilk klip ''ben şarkımı söylerken'' daha sonra "gözlerimin etrafındaki çigiler" ve son olarak da ''mayın tarlası'' şarkısına çekilmiştir. 21 haziran 2005 te 5. albümü ''can kırıkları'' albümünü çıkartıp ilk klibini ise albümüyle aynı ismi taşıyan ''can kırıkları'' şarkısına çekilmiştir.

Şebnem Ferah PowerTürk 2007 Müzik Ödülerinde "En İyi Konser" ödülünü almıştır. PowerTürk 2008 Müzik Ödülleri'nde ise "En İyi Kadın Sanatçı" ve yine "En İyi Konser" ödüllerine sahip olmuştur. Kendisine TRT tarafından Eurovision 2009 ve 2010 için teklif gönderilse de ikisinide reddetmiştir. 16 aralık 2009 tarihinde ''benim adım orman'' albümünü çıkartmış olup ilk klip ''yalnız'' şarkısına daha sonra ise ''eski'' şarkısına çekilmiştir. 2 Temmuz 2011'de validesi İfadet Ferah vefat etmiştir. 9 mayıs 2013 ''od'' albümünü çıkartmıştır. Albüm ilk haftalarda en çok satanlar listesine girmiştir.

''Od'' kelime anlamı olarak aşk ateşi demektir. Albümün çıkış parçası "Birileri Var" adlı şarkı olup albümdeki 9 şarkının söz ve müziği Ferah'a aitken çok yorgunum adlı şarkının sözleri Nazım Hikmet'e müziği ise Cem Karaca'ya aittir. Sanatçı geri vokal olarak da birçok defa sahneye çıkmış birçok sanatçıyla geri vokal olarak çalışmıştır. Od albümünün şarkıları aşağıda liste şeklindedir

 1. Kalbim Mezar
 2. Birileri Var
 3. Od
 4. Savaş Boyası
 5. Bin Yıldır
 6. Ya Hep Ya Hiç
 7. Utangaç
 8. Yarım
 9. Girdap
 10. Çok Yorgunum
Yukarı Zıpla
Şuan kullanmakta olduğunuz tarayıcı sistem tarafından desteklenmemektedir. Bu durumda sitenin düzgün görünümünü ve çalışmasını garanti edemiyoruz. Lütfen Tarayıcınızı altta yolu verilen tarayıcıların en son sürümü ile değiştiriniz veya tarayıcınızı güncelleyiniz.