Anasayfa / Etkinlikler / Fuar / Ortadoğu Belediye İhtiyaçları Fuarı
- & A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z

ORTADOĞU BELEDİYE İHTİYAÇLARI FUARI

  • Ortadoğu Belediye İhtiyaçları Fuarı
Etkinlik: Ortadoğu Belediye İhtiyaçları Fuarı
Başlama Tarihi: 07.05.2015 09:00 Etkinlik Merkezi: TÜYAP Diyarbakır Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi
Düzenleyen: İl:
Organizator: Web:

Favorilerime Ekle Yazdır Şikayet Et

Yol, Temizlik ve Diğer İş Makineleri, Katı Atık ve Arıtma Sistemleri, İtfaiye Gereçleri, Ulaşım, Aydınlatma, Kent Mobilyaları, Spor Tesisleri ve Donanımları Fuarı

Diyarbakır'da TÜYAP'ın düzenlediği Ortadoğu Belediye İhtiyaçları Fuarı'nın açılışına Vali Mustafa Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, işadamları, Suudi Arabistan, İran'ında aralarında bulunduğu yurtdışından ve yurt içinden 100 firma katıldı.

            Diyarbakır'da TUYAP tarafından yapı sektörü ve yerel yönetimlerini buluşturmak amacıyla düzenlenen 6. Ortadoğu İnşaat Fuarı ve Ortadoğu Belediye İhtiyaçları Fuarı açıldı. TÜYAP Diyarbakır Kongre ve Fuar Merkezi'nde açılan fuara, Diyarbakır Valimiz Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, TÜYAP Diyarbakır Genel Müdürü İlhan Ersözlü, GABB Genel Sekreteri Ahmet Ertak, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB), TMMOB bileşenleri ve çok sayıda iş insanı katıldı. Ayrıca Suudi Arabistan, Irak, Suriye ve İran'dan gelen konuklar da fuara katıldı.

Diyarbakır ekonomisi % 31’ lik bir büyüme göstermiştir. Bu rakam ülke ortalamasının üzerindendir. Diyarbakır sanayi üretiminin yanında ihracat miktarını da arttıran şehirlerimizdendir. 2002 yılında 7 milyon dolar olan Diyarbakır’ın ihracatı 11 yıllık sürede yaklaşık 34 kat artarak 2013 yılı sonu itibariyle 237 milyon dolara yükselmiştir. 2014 yılının ilk 2 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracattaki artış % 71 ler mertebesine ulaşmıştır.

            Diyarbakır’ın ihraç ürünlerinin başında inşaat ve yapı malzemeleri gelmektedir. Diyarbakır ve çevre iller ile Ortadoğu’daki en dinamik sektör tabi ki inşaat sektörüdür. Bu sektör Diyarbakır’ın istihdamında da önemli bir yere sahiptir. Bölgede ve Ortadoğu’da inşaat sektöründeki gelişmeler dikkate alındığında inşaat malzemeleri, yapı elemanları ve kimyasalları üretiminde Diyarbakır için ciddi bir fırsattır. Diyarbakır’ın yeni teşvik sisteminin içinde olması, 6. bölge sistem içerisinde yer alması bir avantaj içinde olduğunu görüyoruz, yaşıyoruz ve idrak ediyoruz. Çözüm sürecinin etkisiyle son iki yılda Diyarbakır’a yönelik yatırım taleplerinde ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. En çok yatırım talebi gelen ve yatırım yapılan alanlardan bir tanesi de inşaat sektörüdür.

Yukarı Zıpla
Şuan kullanmakta olduğunuz tarayıcı sistem tarafından desteklenmemektedir. Bu durumda sitenin düzgün görünümünü ve çalışmasını garanti edemiyoruz. Lütfen Tarayıcınızı altta yolu verilen tarayıcıların en son sürümü ile değiştiriniz veya tarayıcınızı güncelleyiniz.