Anasayfa / Etkinlikler / Konser / MFÖ Konseri
- & A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z

MFÖ KONSERİ

 • MFÖ Konseri
Etkinlik: MFÖ Konseri
Başlama Tarihi: 24.04.2015 21:00 Etkinlik Merkezi: İzmir Arena
Düzenleyen: İl:
Organizator: Web:

Favorilerime Ekle Yazdır Şikayet Et

Türkiye’nin en köklü ve önemli müzik grubu olan MFÖ (Mazhar-Fuat-Özkan), tamamı kendilerine ait bestelerden ve sözlerden oluşan albüm çalışmaları, yurtdışı ve yurtiçi konser etkinlikleri, sayısız ödülleri, pop müziğe getirmiş oldukları yeniliklerle pop müzik tarihinin duayeni olmuşlardır.

1966 senesinde Fuat Güner ve Mazhar Alanson’in tanışmaları ile başlayan birliktelik 1971 yılında bu iki müzisyenin çıkarmış oldukları Türküz Türkü Çağırırız adlı albümle devam etmiş ve aynı sene Özkan Uğur’un da gruba katılmasından sonra MFÖ nün 36 yılı aşan beraberliklerinin ilk temeli atılmıştı. 1970'li yılların ortalarında İpucu 5lisi olarak çıkardıkları Heyecanlı Çok Heyecanlıyım adlı şarkı ile ülkemizdeki ilk klip çalışmasını gerçekleştirmişlerdir. Her nekadar çok sık aralıklar ile konser vermese de, konser verdiği zaman da çok sayıda MFÖ hayranı konser alanını doldurmaktadır.

MFÖ, en önemli çıkışını 1984 senesinde Ele Güne Karşı albümü ile yapmıştır. Albüm'ün de adı olan bu şarkı, 1984'de yılın şarkısı seçildi. Bu başarıyı 1985 senesinde Peki Peki Anladık, 1986 senesinde Vak The Rock, 1987'de No Problem, 1989 yılında Best of MFÖ, 1990'da Geldiler, 1992'de Agannaga ve Dönmem Yolundan, 1995'de Rock sound’u ağırlıklı M.V.A.B takip etti. 1985 ve 1988 senelerinde Türkiye'yi Eurovision şarkı yarışmasında temsil eden MFÖ profesyonel müzik yaşamları boyunca sadece solo albüm çalışmaları yapmamış, bunun yanında tiyaro, film, reklam ve TV dizilerinde de başarılı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Ancak MFÖ üyelerinin hiçbiri tek başına sahne almayı seçmemiş, sürekli MFÖ olarak sahne almışlardır.

MFÖ Kimdir?

1965 senesinde Fuat Güner'in elindeki The Beatles plağını gören Mazhar Alanson, Fuat Güner'e plağı beraber dinlemeyi teklifi etmesiyle ikilinin arkadaşlıkları başlamış oldu. Mazhar Alanson ve Fuat Güner öncelikle kadrosunda Semih Oksay, Ali Serdar ve Fikret Kızılok gibi isimler bulunan Kaygısızlar adındaki müzik grubunda çalıştılar. Bir süre Barış Manço ile de çalışan ikili henüz Özkan Uğur ile tanılmamıştı ve Özkan Uğur, Kurtalan Ekspres, Erkin Koray, Ersen ve Dadaşlar gibi isimlerle çalışmaktaydı.

MFÖ Öncesi

Kaygısızlar grubundan sonra Mazhar ve Fuat birlikte müzik yapmaya başladı. Mazhar ve Fuat ikilisi sadece bir tek albüm çıkardı, Türküz Türkü Çağırırız albümünü 1973 yılında çıkardılar. Maalesef bu albüm pek ilgi görmedi ve albümden birkaç 45'lik çıktı. Mazhar-Fuat ikilisi bu albğmden sonra daha geniş bir müzisyen grubu ile çalışmayı tercih etti ve Özkan Uğur, Ayhan Sicimoğlu ve Galip Boransu'nun da dahil olduğu İpucu Beşlisi grubunu kurdular. Grubun Heyecanlı isimli şarkısına çekilen klip Türkiye'nin ilk klibi olarak kabul edilmektedir.

İpucu Beşlisi grubu dağıldıktan sonra grup üyeleri müzik kariyerlerine bireysel olarak devam ettiler. Fuat Güner ve Özkan ikilisi daha önce olduğu gibi tekrar birlikte müzik yapmaya başladı, Ferhan Şensoy'un çeşitli oyunlarına beste yapan ikili, "Merhaba Müzik" müzikalinde de yer aldılar. Özkan Uğur ise 1978-79 arasında Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karma'yı kurdu. 1978 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne İmkansız şarkılarıyla katılıp 4. oldular.

Uzun bir ara ayrı ayrı çalışan üçlü, Sezen Aksu, Ajda Pekkan ve Seyyal Taner gibi çok değerli isimlerin arkasında çaldı. Mazhar Alanson bir anısını şöyle anlatır;

Ajda Pekkan ile bir gün Bebek Belediye Gazinosu'nda sahneye çıktık, çalıyoruz. Bir şarkının başında Ajda şarkının sözlerini unutmaz mı? Herkesin eli ayağı birbirine dolaştı. Ajda büyük bir ustalık göstererek bize döndü "Gördünüz mü, bensiz olmuyor" dedi. Sahnede öyle kalakaldık. Seyircilere döndü, o malum girizgâh "bir iki üç" dedi ve parçaya girdi. Ama bu sefer de biz çalmıyoruz. O anda verilen spontane bir karar. Ajda şaşkına döndü. Arkasında müzik yok. Biz de dedik ki "Demek bizsiz de olmuyormuş." Tabii bu ilişki hemen sona erdi. Çünkü o bir stardı.

Fuat Güner, özellikle Ajda Pekkan ile olan çalışmalarından kazandıkları parayı stüdyo için harcadı ve müzik çalışmalarına ciddi ağırlık verdiler. 1981 yılında yaptıkları Ele Güne Karşı isimli şarkıyı Seyyal Taner'e veren üçlü, Seyyal Taner TRT'den boykot yemesinden dolayı albümü çıkaramadı ve o şarkı MFÖ'ye kalır, Mazhar Fuat Özkan 3 yıl sonra bu şarkı ile büyük bir patlama yaptı.

Mazhar - Fuat - Özkan 

Ele Güne Karşı şarkısı ile patlama yapan grup şarkı ile aynı ismi verdikleri ilk albümlerini 1984 yılında çıkardılar. Albümde yer alan birçok şarkının sözlerini Mazhar Alanson yazdı, Alanson bu albümde söz yazarlığındaki başarısı ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Albüme Erkan Oğur, Onno Tunç, Taner Öngün, Garo Mafyan, Asım Ekren gibi bilinen müzisyenler de eşlik etmişti.

İlk albümü ile patlama yapan grup 1985 senesindeki Eurovision'a katıldı ve Diday Diday Day isimli şarkı ile 14. oldular. Bu yarışmada sunucunun Mazhar–Fuat–Özkan'ın isimlerini kısaltarak ilk harflerini kullanıp MFÖ diye sunması grubun bu kısaltmayı kullanmasına neden oldu. Yarışma sonrası çıkardıları Peki Peki Anladık isimli albümün düzenlemelerini Peter Schön yapmıştı ve grup 80'li yıllarda popüler olan new wave tarzına yönelmişti. Bu albümde yer alan Buselik Makamına bestesi Mazhar Alanson'un tasavvuf konulu ilk bestesiydi, sanatçı daha sonra tasavvuf alanına daha fazla yoğunlaştı. Yurtdışına açılma hayalleri olan MFÖ, albümün ikinci yüzünde tamamen ingilizce şarkılara yer verdi ancak maalesef MFÖ'nün yurt dışına açılma hayalleri gerçek olmadı.

MFÖ 1986 yılında kayıtları Hollanda'da yaptıkları Vak The Rock isimli albümlerini çıkardılar ve bu albüm ile Türk müzik tarihinde bir ilk yapıp bir de animasyon klip yayınladılar. 1987 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne bu sefer No Problem şarkısıyla katılan grup maalesef yarışmaya seçilemedi. 1987 yılında önceki albümlerinin tarzında No Problem adını verdikleri albümlerini çıkardılar. No Problem albümünden Tam Ortasındayım, albümdekinden farklı olarak Yaprak Özdemiroğlu ile düet olan "Muhabbetler Sana Doğru", daha önce hiçbir albümde yer almamış "Doldum Doldum" ve daha sonraki albümlerinden Dönmem Yolumdan'da yer alacak "Hep Böyle Sev" bu filmde kullanıldı. Aynı yıl MFÖ, 1988 Eurovision Şarkı Yarışması'na Sufi ile katıldı ve bu defa da 15. oldular. MFÖ, 1989 yılında ilk toplama albümleri The Best of MFÖ çıkardılar, 3. defa Eurovision'a katılmak isteyen MFÖ Naim Süleymanoğlu ile ilgili Adı Naim adlı şarkılarıyla Türkiye elemelerini geçemediler ayrıca şarkıya hiçbir albümlerinde yer vermediler.

90'lı yıllarda RAP müziğin tüm dünyada popüler olmaya başladığı dönemde MFÖ Ali Desidero ve Anında Görüntü şarkıları ile RAP örnekleri içeren Geldiler albümünü çıkardı. Albümde Fahir Atakoğlu ile çalışan MFÖ, daha sonra Özkan Uğur ile özdeşleşen Sude ve İk Ben anlamsız sözlerden oluşan şarkılar, ve ilahi formatındaki Ateş-i Aşka şarkıları albümde dikkatleri çekti.

Erdal Kızılçay ile çalıştıkları Mazeretim Var Asabiyim Ben isimli albümü 1995 yılında çıkaran MFÖ rock tadında bir albümdü. Özellikle albüme adını veren Mazeretim Var Asabiyim Ben ve Fikret Kızılok'un sözlerini yazdığı Sakın Gelme şarkıları grubun yeni bir jenerasyon ile tanışmasında etkili oldu.

Mazeretim Var Asabiyim Ben albümünden sonra grup üyeleri kendi yollarında devam ettiler, kimi sinemaya ağırlık verdi, kimi ise solo albüm çıkardı. Müziğe bir süre ara veren grup 2000 yılına kadar bireysel çalışmalarına yoğun zaman ayırdı.

Grup çok uzun bir aradan sonra 2003 yılının haziran ayında MFÖ single'ını çıkardı. Ele Güne Karşı ve Yalnızlar Garı şarkılarının yeni düzenlemelerinin bulunduğu bu single'dan sonra Collection Best Of 'u müzikseverler ile buluşturdular. Enayi Miyim Ben adlı yeni bir şarkının da yer aldığı bu aldümde Ele Güne Karşı dışında ilk toplama albümlerinde olmayan ve çok bilinmeyen şarkılarının yeni düzenlemelerinden oluşmaktaydı.

11 Nisan 2006'da ise, 11 yıllık aradan sonra isim babalığını Cem Yılmaz ın yaptığı ve yeni şarkılardan oluşan AGU isimli albümü müzikseverler ile buluşturdular. Daha önce solo şarkılar olarak çıkardıkları Ne Bileyim Ben, Olduramadım şarkılarının yanında klip şarkıları Sarı Laleler ve Vurgun Yedim ile listelere girdiler. Yine 5 yıllık bir aradan sonra 2011 senesinde Ve MFÖ albümü yayınladılar, bu albümün Hep yaşın 19 ve Masal şarkılarına klip çekilir.

MFÖ Albümleri

 • 1984: Ele Güne Karşı Yapayalnız
 • 1985: Peki Peki Anladık
 • 1986: Vak The Rock
 • 1987: No Problem
 • 1990: Geldiler
 • 1992: Agannaga Rüşvet
 • 1992: Dönmem Yolumdan
 • 1995: M.V.A.B.
 • 2006: AGU
 • 2011: Ve MFÖ
Yukarı Zıpla
Şuan kullanmakta olduğunuz tarayıcı sistem tarafından desteklenmemektedir. Bu durumda sitenin düzgün görünümünü ve çalışmasını garanti edemiyoruz. Lütfen Tarayıcınızı altta yolu verilen tarayıcıların en son sürümü ile değiştiriniz veya tarayıcınızı güncelleyiniz.