Anasayfa / Etkinlikler / Konser / Haluk Levent Konseri
- & A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z

HALUK LEVENT KONSERİ

 • Haluk Levent Konseri
Etkinlik: Haluk Levent Konseri
Başlama Tarihi: 15.04.2015 21:30 Etkinlik Merkezi: Urban Lounge
Düzenleyen: İl:
Organizator: Web:

Favorilerime Ekle Yazdır Şikayet Et

Haluk Levent Kimdir?

26 Kasım 1968 tarihinde Adana'nın Yüreğir ilçesindeki Yamaçlı mahallesinde dünyaya gelen Haluk Levent, dokuz kardeşin sekizincisidir. Ailesi Nusayri olmakla birlikte kendilerini Arap olarak ifade etmezler. Sabancı İlk Öğretim Okulu'ndan mezun olduktan sonra Adana Atatürk Lisesi'nden eğitimine devam etti ve bu liseden de mezun oldu. Sonra sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünde çok da uzun sayılmayacak öğrencilik hayatı oldu. Üniversite sınavlarını sorunsuz bir şekilde kazanan sanatçı ailesinin maddi sıkıntılar çekmesinden dolayı eğitimine devam edemiyordu.

Çok da parlak geçmeyen eğitim hayatı süresinde ticaretle de uğraşan Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana'dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. İlk albüm çalışmasına Yollarda adını vermesi de bundandır. Şehir şehir gezip şarkılar söyleyen Haluk Levent kimi zaman da hasta bir kız çocuğu için sokak sokak dolaşıp şarkı söyleyerek para toplamaya çalıştı. Ancak maalesef bu çabalarının tamamında başarılı olamadı.

1992 senesinde İstanbul'a gelen Haluk Levent Ortaköy'de çeşitli barlarda şarkılar söyledi. Bu süre içinde Yıldıray Gürgen ile tanıştı, Serdar Öztop ve Akın Eldes gibi kaliteli müzisyenlerle çalışıp albümlerinin kalitesinin artmasını sağladı. 1990 yılında başladığı albüm çalışmaları zorlu geçen bir hazırlık döneminden sonra 1993 yılında ürüne dönüştü. 1993 yılının Temmuz ayında Yollarda albümünü müzikseverler ile buluşturdu. Bu albüm aynı zamanda Anadolu Rock müziğinin ikinci yükseliş döneminin de ilk eserleri arasında gösterilebilir. Aynı yıl Moğollar grubu da yirmi yıllık bir aradan sonra ilk albümünü çıkartmıştı. Yollarda hiç beklenmedik bir şekilde yaklaşık ikiyüzbinlik satış rakamına ulaştı. Bu, ülkemizde milyonları peşinde sürükleyecek yeni bir müzik akımının ilk belirtileriydi.

İlk albüm çalışmasının ardından Bir Gece Vakti adını verdiği albümünü 1995 yılında çıkarak Haluk Levent, bu albüm ile bir milyona yaklaşan satış rakamına ulaştı. Ardı ardına albümlerini sevenleriyle buluşturan sanatçı, Arkadaş adını vediği albüm çalışmasını 1996 yılının sonunda çıkardı. Haluk Levent Arkadaş albümü ile Anadolu rock müziğin müzikal anlamda en başarılı örneklerini ortaya koymuştur. Haluk Levent Arkadaş albümü için Bu albümle dünya standartlarını yakaladım ifadelerini söylemiştir.

Müzisyen kişiliğinin yanı sıra özel hayatı ile de gündeme gelen Haluk Levent, 10 yılı aşkın bir süredir süren ticari bir davanın sonunda 1997 yılının Ağustos ayında cezaevine girdi ve 9 ay cezaevinde tutuklu kaldı. Cezaevine girdikten sonra saçlarını kesen Haluk Levent kestiği saçlarını Akkuyu’ya, yapılması düşünülen Nükleer santral projesinin protesto gösterilerine gönderdi. Cezaevine girmeden önce hazırladığı şarkılarından oluşan ve Mektup adını verdiği albümünü o cezaevindeyken müzik severlere armağan etti. Cezaevinde çok vakti olan sanatçı içeride boş durmadı Kedi Köprüsü adını verdiği ilk kitabını kaleme aldı. 

Tutukluluk günleri sona eren Haluk Levent'i askerlik görevi bekliyordu. Cezaevi sonrası yeni albümü için çok fazla vakti olmayan sanatçı, Yine Ayrılık adını verdiği albümünü 1998 yılının eylül ayında müzikseverler ile buluştrudu ve askere sonrasında askere gitti. 2000'in hemen başında www.leyla.com'u çıkaran Haluk Levent günden güne dijital ortama taşınan bir dünyada duyguların da dijitalleştiğinden dem vuruyordu.

Haluk Levent Albümleri

 • Bu Ateş Sönmez (Prestij Müzik) (1993)
 • Yollarda (Prestij Müzik) (1993)
 • Bir Gece Vakti (Prestij Müzik) (1995)
 • Arkadaş (Prestij Müzik) (1996)
 • Mektup (Prestij Müzik) (1997)
 • Yine Ayrılık (Prestij Müzik) (1998)
 • www.leyla.com 2000
 • Kral Çıplak 2001
 • Bir Erkeğin Günlüğü (Prestij Müzik) (2002)
 • Türkiye Turnesi 2003 (2003)
 • Aç Pencereni (Belis-Seyhan Müzik) (2004)
 • Annemin Türküleri (DMC) (2005)
 • Akşam Üstü (Mod Müzik-Ozan Video) (2006)
 • Karagöz ve Hacivat (Mod Müzik) (2010)
Yukarı Zıpla
Şuan kullanmakta olduğunuz tarayıcı sistem tarafından desteklenmemektedir. Bu durumda sitenin düzgün görünümünü ve çalışmasını garanti edemiyoruz. Lütfen Tarayıcınızı altta yolu verilen tarayıcıların en son sürümü ile değiştiriniz veya tarayıcınızı güncelleyiniz.