Anasayfa / Etkinlikler / Konser / Ajda Pekkan Konseri
- & A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z

AJDA PEKKAN KONSERİ

  • Ajda Pekkan Konseri
Etkinlik: Ajda Pekkan Konseri
Başlama Tarihi: 23.06.2015 21:30 Etkinlik Merkezi: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi
Düzenleyen: İl:
Organizator: Web:

Favorilerime Ekle Yazdır Şikayet Et

12 Şubat 1946 yılında İstanbul'da hayat mücadelesine başlayan Ayşe Ajda Pekkan Türk şarkıcı ve oyuncudur. Sanat yaşamı sinema ile başlayan Ajda Pekkan 1964 yılında B-yüzü olarak yayınlanan ilk kaydı Göz Göz Değdi Bana çalışmasından sonra Her Yerde Kar Var/Onyedi Yaşında adını verdiği ilk 45'liğinin beğenilmesinden sonra müzik kariyerine başladı. 1977 yılında müzikseverlerin beğenisine sunduğu Süperstar albümü çok beğenildi ve bu başarı sonrası Süperstar olarak anılmaya başladı. Kimler Geldi Kimler Geçti, Bambaşka Biri, Hoşgör Sen ve Uykusuz Her Gece gibi şarkılarıyla ülkemizde müzik alanında otorite olduğunu herkese ispatladı.

Ünü ülkemizin dışına taşan Ajda Pekkan Türkiye dışında birçok yabancı ülkede konserler verdi, Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Japonca'nın da  aralarında olduğu birçok dilde şarkılar söyledi. Ajda Pekkan ulusal kamuoyunda da Türk pop divası olarak bilinmektedir.

Ajda Pekkan'ın Hayatı

Ajda Pekkan babası deniz binbaşısı Rıdvan Pekkan'ın işi dolayısı ile çocukluğunu Kocaeli / Gölcük'te geçirmiştir. Verdiği ropörtajlarda tek hayalinin bir çocuk sahibi olmak olduğunu belirten Ajda Pekkan iki evlilik yaptı ancak eşlerinin sanat hayatını bırakmasını istemesi üzerine bu hayalini gerçekleştiremeden boşandı. Yaptırdığı estetikler ile sık sık magazin gündemine gelen Pekka ilk estetiğini 22 yaşında yaptırmıştır. Estetik ile ilgili şunları söylemiştir;

100 yaşıma da gelsem estetik yaptırırım

Sezen Aksu ile Ajda Pekkan'ın yakınlıkları herkes tarafından bilinir. Sezen Aksu Ajda Pekkan şunları söylemiştir;

Bizlere bu yolu o açmıştır, onun sayesinde ben de buralardayım. Ajda`nın lakabı Angela'dır. Sık sık evde buluşuruz. Gizli saklımız yoktur. Birine beddua ettiğimizde Allah bize jübilesine gitmeyi nasip etsin deriz. Ajda ne yer ne içerse ben de aynısını yer içerim.

1961 senesinde o zamanların en önemli gece kulüplerinden Çatı'nın sahibi İlham Gencer'e ulaşmayı başaran Pekkan ilk olarak seslendirdiği Il Cielo In Una Stanza şarkısıyla müzik çalışmalarına başladı, Los Çatikos müzik topluluğu eşliğinde bir müddet sahne çalışması yapmıştır.

1963 yılında Ses Dergisi'nin düzenlediği kapak yıldızı yarışmasına katılan Ajda Pekkan , Ediz Hun'un erkekler dalında birinci olduğu yarışmada o da kadınlar kategorisinde birinci olmuştur. Sezen Aksu bu yarışmada 6. olmuştur. Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci olduktan sonra dikkat çeken fiziği ve yenilikçi tarzı ile birçok kişinin beğenisi kazanan Pekkan, 1963 senesinde rol aldığı Adanalı Tayfur filmi ile ilk defa kamera karşısına geçmiştir. 

Özellikle son dönemde moda olan sahnelerden sinemaya geçiş Ajda Pekkan'da biraz farklı oldu, o sinemadan sahneye geçen bir sanatçıydı. 1967 senesindeki İki Yabancı/Bang Bang adındaki 45'liği ile aranjman dalında on binlerce plak satarak satış rekoru kırdı. Dünya Dönüyor, Saklanbaç, Boş Sokak, Boşvermişim Dünyaya ve Üç Kalp gibi üstüste çok sayıda plak yapan sanatçı, Atina'daki Uluslararası Apollonia Müzik Festivali'nde; 1968'de Özleyiş ve 1969 senesinde Perhaps One Day şarkılarını seslendirmiştir. 

1972 senesinde İstanbul Plak'a geçen Ajda Pekkan bu plak şirketinden beklenen başarıyı elde edemedi ancak arabesk tarzı içeren ikinci plağı Dert Bende Derman Sende/Varsın Yansın Dünya ile satış rekorları kırmıştır. Kaderimin Oyunu/Kimler Geldi Kimler Geçti adını verdiği 45'liğini 1973 yılında müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, bu Kimler Geldi Kimler Geçti ile bir anda büyük bir patlama yapmıştır. Ajda Pekkan en büyük başarısını Hoşgör Sen/Sana Ne Kime Ne adın verdiği 45'liği ile 1975'te yaşamıştır. On binler satan plak, sanatçının o güne kadar yakaladığı en büyük başarıydı.

Çok sayıda halk konser sahne çalışmaları ve konuk sanatçı olarak katıldığı uluslararası organizasyonlar ile başarısını iyice sağlamlaştıran Ajda Pekkan 1979 yılında Bambaşka Biri, Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile, Ya Sonra, Dile Kolay ve Yeniden Başlasın gibi hit şarkıların yer aldığı Süperstar II albümü ile bir kez daha zirvenin sahibi olduğunu ıspatladı. 1970'li yıllarda birçok defa yılın sanatçısı seçilen Ajda Pekkan, şarkıları ile de hep müzik listelerinin zircesinde yer aldı.

Türk pop müziğinin en saygın ismi olarak gösterilen sanatçı ayrıca sanat dünyasındaki bir çok ünlü isimle çok iyi ilişkiler içindedir. Güldünya projesi kapsamında Bakırköy Kadın Tutukevi'ni ziyaret eden Pekkan, orada tutuklu bulunan Deniz Seki'ye destek verdi. Sezen Aksu ile de çok sıkı bir dost olan Pekkan, zaman zaman da Nilüfer ve Nükhet Duru ile de görüşüyor. Müzik dünyasından Sertab Erener, Funda Arar ve Bengü gibi isimleri beğenen ve Hande Yener ve İzel gibi müzisyenlerin eski Ajda Pekkan şarkılarına benzer tarzda şarkılar seslendirdiğini ifade eden Pekkan ayrıca yeni isimlere güveniyor.

Sen İste adını verdiği albümünü 3 yıllık bir aradan sonra 2003 yılında müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, bu single prodüksiyonunun ardından yeni albüm hazırlıklarına başladı ancak bu albüm hiç yayınlanmadı. 2005 yılında Kanal D televizyonunda Superstar Show adında bir televizyon programına başladı. Cool Kadın albümünü 2006 yılının haziran ayında çıkaran sanatçı, bu albüm ile göstermiş olduğu başarıdan dolayı MÜYAP'ın Altın Plak ödülünü aldı. 2007 yılında Ajda Disco'da adını verdiği birden fazla DJ ile bir dizi konser gerçekleştirdi. 2008 yılının ortalarında Polisan'ın sponsorluğunda  İstanbul, Ankara ve İzmir'de çok sayıda konser veren sanatçı, konserlerde seyirciler tarafından büyük beğeni toplayan iki yeni şarkısını, Flu Gibi ve Gerisi Hikaye'yi seslendirdi. Süperstar bu konserler den sonra, yepyeni albümü "Aynen Öyle'yi 24 Temmuz 2008'de çıkardı.

2009 yazında Serdar Ortaç'tan Resim adlı bir beste alan süperstar, 21 Mayıs tarihinde bu şarkıyı single olarak yayınlayadı ve 22 Mayıs'ta Beyaz Show'da ilk kez seslendirdi. 2011 Haziran'ında Yakar Geçerim adlı single yayınladı ve bu single sonrası Ajda Pekkan konseri etkinlikleri hız kazandı.

Ajda Pekkan Albümleri

Yıl Albüm adı Söz Müzik Düzenleme Yapımcı
1968 Ajda Pekkan Fecri Ebcioğlu Çeşitli Bilinmiyor Regal Plak
1969 Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan
1972 Ajda Pekkan Vol. III Fecri Ebcioğlu & Bora Çakır Durul Gence
1975 Ajda Fikret Şeneş Norayr Demirci İstanbul Plak
1976 La Fete a L’Olympia Bilinmiyor Enrico Macias Bilinmiyor Philips Music
1977 Süperstar Fikret Şeneş Çeşitli Norayr Demirci
1978 Pour Lui Michel Jouveaux & Danielle Vézolles Jeff Barnel Bilinmiyor
1979 Süperstar II Fikret Şeneş Çeşitli Onno Tunç
1981 Sen Mutlu Ol Çeşitli Yıldırım Gürses Garo Mafyan Yaşar Plak
1982 Sevdim Seni Çiğdem Talu & Ülkü Aker Garo Mafyan & Selçuk Başar
1983 Süperstar III Fikret Şeneş Çeşitli Garo Mafyan Balet Plak
1985 Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra Mehmet Teoman
1987 Süperstar IV Ülkü Aker & Fikret Şeneş Turhan Yükseler
1989 Unutulmayanlar Çeşitli Yıldırım Gürses Bilinmiyor Yaşar Plak
1990 Ajda 90 Fikret Şeneş Çeşitli Garo Mafyan Emre Plak
1991 Seni Seçtim Şehrazat Şehrazat & Garo Mafyan
1992 Hoşgör Sen Fikret Şeneş Çeşitli Norayr Demirci İstanbul Plak
1993 Ajda 93 Aşkın Tuna & Ülkü Aker Norayr Demirci Raks Müzik
1996 Ajda Pekkan Çeşitli Çeşitli Tempa Foneks
1998 The Best of Ajda Fikret Şeneş Zafer Haznedaroğlu Elenor Müzik
2000 Diva Volga Tamöz Universal Neşe Müzik
2006 Cool Kadın Sezen Aksu Kıvanch K. DMC
2008 Aynen Öyle Şehrazat & Bülent Yetiş Şehrazat & Bülent Yetiş Volga Tamöz
2011 Farkın Bu Çeşitli Çeşitli Sinan Akçıl & Cem İyibardakçı
Yukarı Zıpla
Şuan kullanmakta olduğunuz tarayıcı sistem tarafından desteklenmemektedir. Bu durumda sitenin düzgün görünümünü ve çalışmasını garanti edemiyoruz. Lütfen Tarayıcınızı altta yolu verilen tarayıcıların en son sürümü ile değiştiriniz veya tarayıcınızı güncelleyiniz.